BAR KAWOWY “BAR PRZY KAŚCE”

Tu znajdziesz:

  • Kawiarnie w stylu PRL
  • Dobrą kawe
  • Wystrój z PRLu
  • Ciekawe osoby

  • Godziny otwarcia
  • Nd – Pt  10:00 – 22:00
  • Sb          10:00 – 23:00

Bar Kawowy „Bar przy Kaśce”

Bar Kawowy „Bar przy Kaśce” to jeden z niewielu zachowanych barów w stylu pierwotnym, jakim powstał. Wystrój lokalu oraz menu nie zmienia się od 50 lat i to jest w nim wyjątkowe. Od 40 lat barem kawowym włada p. Maria i to jej zasługa, że nie zapłacisz tutaj kartą i że klimat PRL-u jest w 100% zachowany. Czasem jeszcze można bezpośrednio spotkać tą Panią za barem i usłyszeć kultowe “czego – klyent sobie życzy”. Bar Przy Kaśce ma w sobie wszystko, ale jeśli trzeba wybrać trzy główne zalety to są to wystrój lokalu, obsługa i napoje.


Przy pl. Bankowym działa od lat 60. ubiegłego wieku, słynny bar kawowy. W przeszklonym pawilonie z kultowym neonem nad wejściem „bar kawowy”, niezmiennie od 50 lat to samo menu: pierogi, śledzie, piwo z beczki, likiery do kawy. Wystrój lokalu również niewiele się zmienił: firanki w oknach, boazeria, lada chłodnicza z ciastkami. Do baru wpadają nie tylko stali bywalcy, ale również młodzież, która chce zobaczyć, jak wyglądały PRL-owskie lokale.


Niewiele osób wie, że miejsce to przetrwało bez większych zmian ostatnie 60 lat i stanowi obecnie obowiązkowy przystanek dla warsawianistów, osób poszukujących czegoś stałego w ciągle zmieniającym się świecie. Był to ulubiony lokal profesora Tchórzewskiego, który mieszkał w bloku obok i zawsze wpadał na piweczko do baru kawowego. Kiedyś wraz ze swoimi studentami zrobił BENEFIS w kawiarni rysując linię poprzez stoliki i podłogę wprowadzając niewtajemniczonych klientów w zakłopotanie i zaintrygowanie tą sytuacją. 


Było to też ulubione miejsce spotkań warszawskich taksówkarzy, którzy przed wyjechaniem na “drugie taryfe” pili kawkę małą i przechwalali się, ile to który z nich zarobił i jaką to “ścieżkę” trafił do Gdańska przez Zakopane. Bliskość Muzeum sprawiła, że stałymi gośćmi byli i są archeolodzy i historycy. Nakręcono o tym szczególnym miejscu teledysk, który można obejrzeć na Youtube wpisując poczekalnia dusz oraz wiele filmów takich jak Kamper, Kryminalni. 


Wśród stałych bywalców pojawiają się znane nazwiska ze świata polityki i biznesu oraz najbliżsi mieszkańcy śródmieścia północnego. Miejsce wyjątkowe i jedno z niewielu co zachowało się takich w Warszawie. Kawiarnia w stylu PRL-u, która bardzo niewiele się zmieniła od tamtych czasów. Klimat PRL-u jest widoczny. Wystrój oraz klimat. Obsługa dba, aby duch PRL był obecny. Panie są prezentują wybitnie starą szkołę kawiarnianej obsługi i chętnie przegryzają ciastko przy stoliku obok baru w przerwie między obsługiwaniem klientów. Starsi mieszkańcy warszawy, jak i również młodzież, która pragnie poznać klimat PRL-u. Polecam wstąpić tu na wuzetkę i wypić smaczną czarną kawę.