Tu znajdziesz:

  • Park Łazienki
  • Plac Trzech Krzyży
  • Pomnik Fryderyka Chopina
  • Belweder
  • Ambasada Stanów Zjednoczonych
  • Park Ujazdowski, Ogród Botaniczny
  • Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Aleje Ujazdowskie

Jedna z najpiękniejszych alei Warszawy. Jako część Traktu Królewskiego łączy Nowy Świat, Łazienki Królewskie i letni pałac prezydencki Belweder. Ma w sobie wszystko, ale jeśli trzeba wybrać trzy główne zalety to są to atmosfera, piękna pałacowa architektura i mnóstwo ukrytych miejsc.


Król Augusta II kazał wybudować Aleje Ujazdowskie na początku XVIII wieku. Co sprawia, że jest to jedna z najstarszych ulic Warszawy. Została wybudowana jako Droga Kalwaryjska czyli w tradycji kościoła chrześcijańskiego droga z stacjami męki Pańskiej. Z tego czasu pozostały tylko krzyże na Placu Trzech Krzyży.


Aleje Ujazdowskie są chwalone za atmosferę. Plac Trzech Krzyży rozpoczyna aleje. Są na nim słynne kawiarnie i restauracje. Wchodzimy w aleje między dwoma wysokimi kamienicami. W lato przechodzi się miedzy wysokimi drzewami, które przyjemnie osłaniają od żaru słońca. Można podziwiać pięknie odnowione pałace. Albo skręcić w aleje Parku Ujazdowskiego by posiedzieć przy wodzie czy pod drzewami.


Po drugie, Aleje Ujazdowskie są chwalone za piękną architekturę pałacową. Aleje Ujazdowskie słyną z najpiękniejszych pałaców w Warszawie. Znajdują się tu pałace Sobańskich, Marconich czy Wielkopolskich. Większość z nich zamieszkują dziś ambasady lub inne organizacje pozarządowe. Pałace zostały zaprojektowane przez najsłynniejszych architektów XIX wieku w Polsce: Antonio Corazziego i Leandra Marconiego. Aleje kończy pałac Belwederski czyli obecna rezydencja Prezydenta Polski. Belweder został wybudowany w stylu barokowym w latach 1819–1822 według projektu Jakuba Kubickiego.


Po trzecie, Aleje Ujazdowskie są chwalone za ukryte atrakcje. Przy Alejach Ujazdowskich znajduje się wszystko: od obserwatorium astronomicznego po Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Są ambasady, drewniane domki, boiska do gry i centra sztuki współczesnej. Wystarczy skręcić w bok żeby odkryć coś niesamowitego. W każdej epoce Aleje Ujazdowskie były miejscem spotkań warszawiaków. Zmieniają się tylko strony alei. Na początku XIX wieku była to Dolina Szwajcarska a dziś są to Domki Ujazdowskie.


Aleje Ujazdowskie dzięki swojemu urokowi spodobają się każdemu. Polecamy Aleje Ujazdowskie specjalnie parom na romantyczne spacery i rodziną z dziećmi. Szerokie aleje i parki przyciągają mnóstwo rodzin. Zwiedzenie Alei Ujazdowskich i wszystkich przylegających do nich atrakcji może zabrać nawet cały dzień. Zawsze można wpaść na krótki spacer alejkami między pięknymi willami i pomnikami.