Tu znajdziesz:
- Pałac na wodzie
- Pomnik Chopinowski i bezpłatne koncerty Chopinowskie
- Belweder
- Ogród Chiński, Ogród Królewski, Ogród Holenderski
- Stara Oranżeria
Łazienki Królewskie, z dumą nazywane sercem Warszawy, ukrywają w sobie niezwykłe klejnoty, które zachwycają zarówno mieszkańców, jak i przybyszów z całego świata. Ten rozległy park to jedno z ulubionych miejsc do odpoczynku w centrum miasta i długich spacerów wśród zieleni. Położony w Śródmieściu Południowym, rozciąga się na 76 hektarach, miedzy Aleją Armii Ludowej a ulicą Jurija Gagarina. Największymi zaletami Łazienek Królewskich jest ich bogactwo historyczne, bliskość natury oraz ich połączenie z kulturą i sztuką.
Prosta historia
Łazienki Królewskie ma głęboko zakorzenioną historię, sięgającą XVII wieku. W średniowieczu w tym miejscu znajdował się zwierzyniec, służący jako teren polowań książąt mazowieckich. W XVII wieku właściciel tego terenu, marszałek Stanisław Herakliusz Lubomirski, zbudował tam dwa pawilony: Ermitaż oraz bogato dekorowany pawilon Łaźni. We wrześniu 1764 Ujazdów, wraz ze zwierzyńcem, został kupiony przez przyszłego króla
Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pawilon łaźni został przekształcony w pałac i służył Królowi jako jego letnia rezydencja. To tu organizował słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał słynnych uczonych i poetów, z którymi długie wieczory dyskutował o bieżących wydarzeniach. Po II wojnie światowej Łazienki Królewskie zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Bliskość natury
Największą zaletą Łazienek Królewskich jest ich niesamowity krajobraz. Park został założony na skarpie warszawskiej, dzięki temu park posiada niezwykłe ułożenie. Na ich terenie znajduje się pięć ogrodów o różnej tematyce: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny Chiński oraz najnowszy ogród Holenderski. W każdym ogrodzie panuje inna cudowna atmosfera. Krajobraz Łazienek Królewskich wygląda pięknie w każdą porę roku, jednak ogrody głównie najbardziej zachwycają wiosną i latem. Jesienią żółto-czerwone drzewa wprowadzą zwiedzających w stan nostalgii a zimą, gdy spadnie śnieg, spacer można zakończyć gorącym napojem lub kolacją w kawiarni lub restauracji.
Park jako centrum kultury i sztuki
Poza spacerami miedzy pięknymi budynkami Łazienek Królewskich w stylu klasycznym, można doznać też bliskiego spotkania ze sztuką i kulturą. Coraz popularniejsze są różnego rodzaju wystawy i wydarzenia na terenie parku, mające na celu umilić czas mieszkańcom i turystom. Spacerując po Łazienkach można podziwiać aleje z pomnikami, które urozmaicają krajobraz. W okresie letnim można za darmo obejrzeć wśród drzew film lub w leniwą niedzielę posłuchać muzyki klasycznej twórczości sławnego Fryderyka Chopina.
Podsumowując, Łazienki Królewskie to magiczne miejsce dla każdego, od dzieci i dorosłych, po seniorów. Wszyscy niezależnie od zainteresowań znajdą tu coś ciekawego dla siebie. Będą idealnym miejscem na pierwszą randkę oraz wyjście ze znajomymi na piknik lub na wspólne spokojne popołudnie z dziećmi na łonie natury. To inspirujące miejsce jest pełne piękna i idealnie łączy bogactwo natury oraz cuda dawnej architektury.